Αν θες να βελτιώσεις τους βαθμούς σου φέτος, υπάρχει τρόπος!
Η νέα σχολική χρονιά μόλις ξεκίνησε και ξέρουμε ότι έχεις αρχίσει να βάζεις νέους στόχους. Ένας από τους βασικούς στόχους σου πιθανότατα είναι και η βελτίωση της βαθμολογίας σου σε σχέση με την περσινή σχολική χρονιά. Και επειδή οι βαθμοί δεν γίνονται καλύτεροι ξαφνικά τις τελευταίες μέρες πριν πάρεις τους ελέγχους από το σχολείο, πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι η προσπάθεια πρέπει να ξεκινήσει τώρα.
Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, ούτε και να πανικοβάλλεσαι. Για όλα υπάρχει τρόπος. Η λέξη «πρόγραμμα» είναι αυτή που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου και μόλις το εφαρμόσεις θα δεις τρομερά αποτελέσματα στον έλεγχο που θα πάρεις στα χέρια σου το πρώτο τρίμηνο ή τετράμηνο.
Για να ξέρεις ακριβώς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις σε καθημερινή βάση, αρκεί να περιηγηθείς στην παρακάτω gallery.
Μάθε να κρατάς σημειώσεις. Γράψε εσύ τις δικές σου σημειώσεις σε κάθε μάθημα και μην πάρεις από άλλους. Πιο δύσκολα θα καταλάβεις όσα έχει γράψει ένας συμμαθητής σου, οπότε καλύτερα να έχεις τις δικές σημειώσεις.
Επικοινώνησε με τους καθηγητές σου. Οι καθηγητές δεν είναι μόνο για να παραδίδουν το μάθημα και τους βαθμούς. Είναι στο σχολείο για να σε βοηθήσουν και να σε ενισχύσουν όπου εσύ αντιμετωπίζεις κάποια αδυναμία.
«Γέμισε» τα κενά. Αν αισθάνεσαι ότι έχεις κενά σε κάποιο μάθημα, μην το αφήσεις έτσι. Ζήτησε από έναν καθηγητή ή από μία συμμαθήτριά σου να σε βοηθήσει.
Κάνε τις ασκήσεις αμέσως μόλις επιστρέψεις στο σπίτι. Θα έχεις πιο «φρέσκια» στο μυαλό σου την παράδοση του καθηγητή, οπότε θα σου πάρει πολύ λιγότερο χρόνο από όσο νομίζεις.
Πάρε χρόνο για τον εαυτό σου. Μην τρελαίνεσαι όταν πρόκειται να γράψεις ένα διαγώνισμα. Διάβασε ένα κομμάτι της ύλης που έχεις και μετά κάνε ένα χαλαρωτικό μπάνιο για να αποσυμπιεστείς. Συνέχισε το διάβασμα κάνοντας μικρά διαλείμματα.
Οργανώσου. Ακόμα κι αν θεωρείς ότι έχεις μνήμη ελέφαντα, ένα σημειωματάριο θα είναι πάντα χρήσιμο. Σημείωσε τι ασκήσεις έχεις για τις επόμενες μέρες και για πότε έχουν προγραμματιστεί τα επόμενα διαγωνίσματα.
Κοινωνικοποιήσου. Κάνε παρέα με ανθρώπους που θαυμάζεις και που μπορούν να γίνουν φίλοι σου. Αυτό σημαίνει ότι θα σε στηρίζουν και θα είναι εκεί να σε ακούσουν, να γελάσουν μαζί σου και να σε βοηθήσουν όποτε τους χρειαστείς.
Να συμμετέχεις σε δραστηριότητες. Αν το σχολείο έχει κάποια ομάδα μπάσκετ ή οργανώνει περιβαλλοντικές εκδρομές, μη χάσεις την ευκαιρία να συμμετάσχεις. Θα αποκτήσεις νέα ενδιαφέροντα και θα κάνεις νέους φίλους. Αντί να σπαταλάς το χρόνο σου στην τηλεόραση, γιατί να μην περάσεις εποικοδομητικά το χρόνο σου;
Μείνε υγιής. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κοιμάσαι και να τρως καλά, αλλά και να γυμνάζεσαι στη διάρκεια της εβδομάδας.