Max Verstappen: Μάθε τα πάντα για τον 24χρονο παγκόσμιο πρωταθλητή της Formula1

Ο νεαρός πρωταθλητής δεν βρίσκεται τυχαία στην κορυφή.

Ο Max Verstappen έκανε όλο τον πλανήτη να μιλά για εκείνον μετά την επική νίκη του στη Formula1. Ο νεαρός πρωταθλητής από την Ολλανδία κατάφερε να προηγηθεί προσπερνώντας στον τελευταίο γύρο τον Λιούις Χάμιλτον. Λίγο αργότερα σήκωσε το τρόπαιο και κατέκτησε τον πρώτο μεγάλο τίτλο της καριέρας του στο καλύτερο φινάλε όλων εποχών.

Ο Max είναι επίσης ο νεότερος οδηγός αγώνων που έχει ξεκινήσει ποτέ σε αγώνα Formula 1 καθώς ήταν μόλις 17 ετών όταν πήρε θέση στην εκκίνηση του Grand Prix Αυστραλίας. Έχει συμμετάσχει σε 141 κούρσες F1, στις 13 εξ αυτών εκκίνησε από την 1η θέση, έχει κερδίσει συνολικά σε 20 αγώνες και έχει ανέβει στο βάθρο 61 φορές.

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για τον Max Verstappen

1) Κατάγεται από την Ολλανδία.

2) Ο σούπερ-σταρ της Red Bull Racing σταμάτησε την πορεία του Λούις Χάμιλτον προς την κατάκτηση του 8ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, ένα επίτευγμα που θα κατέρριπτε το ρεκόρ των 7 πρωταθλημάτων του Μίχαελ Σουμάχερ.

3) Είναι ο ο πρώτος Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής F1 αλλά όχι και ο νεότερος Παγκόσμιος στην ιστορία του σπορ.

4) Έχει σχέση με την 33χρονη Kelly Piquet.

5) Είναι γεννημένος στις 30 Σεπτεμβρίου του 1997.

6) Έχει ύψος 1,81μ.

7) Η μητέρα του Max Verstappen ήταν η ίδια αγωνιζόμενη, με διακρίσεις στα καρτ σε παγκόσμιο επίπεδο.

Το κορίτσι του είναι πάντα δίπλα του

Η Κelly Piquet είναι η σύντροφος του Max. Η Βραζιλιάνα καλλονή στέκεται πλάι του σε κάθε αγώνα και τον στηρίζει έμπρακτα. Η 33χρονη είναι μοντέλο με διεθνή καριέρα, έχει εργαστεί ως αρθρογράφος σε διεθνή περιοδικά μόδας ενώ είναι και πτυχιούχος στις πολιτικές επιστήμες.

Πηγή κεντρικής: @maxverstappen1